Zlata žila ali hemoroidi so normalna anatomska struktura v človeškem telesu. Tukaj gre za žilne blazinice, katere v normalnem stanju pomagajo, da se blato lažje izloča. Dejstvo je torej da imamo hemoroide vsi, toda vsem ne povzročajo težav. Do težav pride če se hemoroidi povečajo in to je kar pogosta težava. Treba se je zavedati da tudi ko jih zdravimo, jih ni mogoče čisto popolnoma odstraniti. Obstajajo pa različne metode zdravljenja, da jih lahko manjšamo in s tem preprečujemo da bi nastale dodatne težave. 

hemoroidi

Hemoroidi se delijo na zunanje, le ti se pojavljajo na kožnem delu, ter na notranje, ki pa se nahajajo v notranjosti analnega kanala. Za zunanje hemoroide je pogosto, da gre za obolenje neznane etiologije. Najverjetnejši scenarij je da gre za preplet vpliva stresa, načina življenja, dednosti, vrste hrane, urejenosti prehranjevanja ter nerednega odvajanja blata. Zunanji hemoroidi nastanejo običajno zelo hitro, spremlja pa jo boleča oteklina ki je napeta in čvrsta, velika pa je lahko tudi do nekaj centimetrov v premeru. Oteklina je občutljiva tudi na otip, ne da se je potisniti nazaj v zadnjik in nam onemogoča sedenje. Lahko so napolnjeni tudi s krvjo, to pa lahko opazimo tudi doma ob pregledu z ogledalcem. Hemoroidi se obarvajo vijoličasto. Takšni hemoroidi se občasno sami predrejo in iz njih se izlije kri, katere količina je lahko velika, prisotni pa so tudi krvni strdki.

Notranji hemoroidi pa nam težave povzročajo če so precej povečani, takrat so lahko tudi povešeni navzdol proti zadnjični odprtini, lahko pa celo izpadejo skozi zadnjik. Take imenujemo prolabirani hemoroidi. Od začetka jih lahko še s prstom potisnemo nazaj v črevo, če pa gre za izredno povečanje pa tudi to ni več možno. Če imamo takšne probleme to lahko potrdi proktološki pregled, zdravljenje pa se lahko prične takoj. Kako lahko poskrbimo za preventivo pa si preberite na zgoraj omenjeni spletni strani.