Se še spomnite časov, ko smo cestnino na avtocestah plačevali sproti? Koliko nam je pravzaprav vinjeta tistim, ki smo na avtocesti veliko, olajšala življenje?
Nekaj let nazaj se je v slovenskem avtocestnem prometu uvedla vinjeta. Mahjna nalepka, ki jo nalepimo na vetrobransko steklo in nam dovoljuje, da se po avtocesti vozimo, kolikor želimo in kadar želimo. Vinjeta je s seboj tako kot vsaka novost prinesla nekaj odobravanja, pa tudi veliko neodobravanja s strani tistih, ki se jim je zdela nepotrebna in predvsem predraga. Vendar pa sedaj, ko je vinjeta že nekaj let v praksi, nekako vsi opažamo, kako koristna je v resnici. Ne le, da je razbremenila ceste, saj pred cestninskimi postajami nihče več ne stoji v koloni, čaka, da pride na vrsto in nato plačuje svojo cestnino, pač pa je tudi pomembno poenostavila sistem cestninjenja. Sedaj se ni treba nikomur več na cestninskih postajah ukvarjati s štetjem denarja, pa tudi nočne službe tam niso več potrebne. Vinjeta je celoten sistem nadvse poenostavila. Sedaj jo kupimo enkrat na leto, takrat odštejemo določeno vsoto denarja, nato pa jo celo leto uporabljamo, kolikor je potrebno in kolikor želimo. Res je, da vinjeta v osnovi za nekoga, ki morda avtocesto uporablja dvakrat na leto, preveč stane, trenutno je zanjo potrebno odšteti 110€, vendar pa po drugi strani nihče nikogar ne sili v nakup in če se vam zdi cena previsoka, se še vedno do ciljev lahko vozite po regionalnih cestah. Je pa vinjeta finančno bistveno razbremenila pogoste uporabnike avtocest, saj so prej za vsakokratne cestnine odšteli mnogo več, kot pa stane ena letna vinjeta.
Vinjeta je zagotovo doprinesla k razvoju cestnega prometa in ker ima gotovo več pozitivnih kot negativnih lastnosti, bo v uporabi ostala še kar nekaj časa. Ker vinjeta za prihodnje leto že velja, jo že lahko kupite na vseh prodajnih mestih.